„Radosny czas świętowania”

– 40 lat troski o uśmiech dziecka

8 czerwca 2017 roku to dzień szczególny dla Przedszkola Samorządowego Nr 45 w Białymstoku.  Tego dnia świętowaliśmy podwójną uroczystość: jubileusz 40 – lecia istnienia przedszkola i nadanie mu nazwy „Chatka Kilkulatka”.

Prowadzone przez wiele miesięcy przygotowania znalazły swój finał. Tego dnia od samego rana pracownicy i rodzice „dopinali wszystko na ostatni guzik”. Budynek przedszkola i jego wnętrze prezentowało się wyjątkowo  bajecznie.

W wypełnionej po brzegi sali zasiedli zaproszeni gości:

• Pan Rafał Rudnicki – Wiceprezydent Miasta Białegostoku;
  • Pani Agnieszka Małgorzata Rzeszewska – Radna Rady Miasta Białegostoku oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania;
  • Pani Anna Sidorowicz – Zastępca  Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji w  Białymstoku;
  • Pani Maria Jolanta Ambrożej  - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego
    w Białymstoku;
  • Pani Barbara Kędzia – doradca metodyczny wychowania przedszkolnego;
  • Pani Brygida Wojciechowska – emerytowana dyrektor PS Nr 45;
  • Przedstawiciele: firmy ROSTI POLAND, Szkoły Muzycznej, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Lasów Państwowych, Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej;
  • dyrektorzy białostockich przedszkoli i szkół podstawowych;
  • przedstawiciele Rady Rodziców.

Pani Dyrektor Iwona Maria Trusiuk serdecznie i ciepło powitała wszystkich zebranych. Przedstawiła krótki rys historyczny i najważniejsze wydarzenia z życia placówki. A potem…. Działy się rzeczy niezwykłe. Ku zdumieniu wszystkich budynek przedszkola ożył i przemówił – najpierw głosem „mamy i córki”, które zabrały przybyłych gości w podróż do przeszłości za sprawą prezentacji multimedialnej „Okruchy wspomnień”.

Powrót po latach do znajomych, bliskich sercu ludzi i miejsc, zawsze wzbudza emocje, przypomina wspólnie przeżyte chwile, wyciska łzy. Tak było i tym razem, bo przecież „każdy ma swój wehikuł czasu:

- do przeszłości zabierają nas wspomnienia;

- do przyszłości marzenia.

Przybyli na uroczystość goście mogli tego doświadczyć, bo jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki widzowie przenieśli się do „sklepu z marzeniami”, w którym głównymi klientami były dzieci. Na tle pięknej scenerii  kolejno prezentowały się przedszkolaki z grupy „Niedźwiadki”, „Zajączki”, „Jeżyki”, „Wróbelki”, „Wiewiórki”. Z wdziękiem i gracją tańczyły z szarfami, chusteczkami, kręciły piruety, grały na   miseczkach. Rozsyłały czarujące uśmiechy i realizowały własne marzenia, które doprowadziły małych artystów do „Chatki Kilkulatka”. Klamrą spinającą  cały występ było odśpiewanie przed przedszkolaków hymnu przedszkola, który powstał w wyniku konkursu rozpisanego wśród rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Dzieci za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami.  Goście nie kryli wzruszenia i zachwytu.

Po części artystycznej Pani  Dyrektor poprosiła Pana Rafała Rudnickiego Wiceprezydenta Miasta Białegostoku o odsłonięcie tablicy z nazwą przedszkola. Następnie głos zabierali goście składając na ręce Pani Dyrektor gratulacje i życzenia. Ciekawym elementem dopełniającym uroczystość było oglądanie zorganizowanej w holu przedszkolnym galerii na sznurku „Przedszkole dziś”, zwiedzanie budynku, okolicznościowej wystawy oraz przeglądanie stron kroniki.

Ten dzień na bardzo długo pozostanie w naszej pamięci.

Wiele udało nam się osiągnąć w ciągu 40 –stu lat, ale i wiele przed nami… „Bo nam czterdziestka wcale nie szkodzi, my wciąż czujemy się młodzi, my do zrobienia mamy wiele, przed nami marzenia i nowe cele.”

40 lat, które upłynęły od powstania naszej placówki to jak mawiał wybitny myśliciel Cyceron:
„świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci i zwiastun przyszłości”.

Przyszłość, choć nieznana, pociąga swą tajemniczością, inspiruje do pokonywania przeszkód, trudności, wprowadzania zmian… a kolejny jubileusz już za 10 lat…

Do zobaczenia…..

Opracowała: mgr Ewa Kulik