1. Spotkania ze sportowcami

To my dorośli dostarczamy naszym dzieciom każdego dnia różnych wzorców zachowań. Dzieci od nas dorosłych uczą się i przejmują wiele z naszych postaw, dlatego dbamy o to, by zachęcać dzieciaki do podejmowania aktywności fizycznej. Organizujemy. Tworzymy. Aranżujemy sytuacje, które przyczyniają się do rozbudzania zainteresowań sportem, odkrywania pasji i talentów.

Jednym ze sposobów jest zapraszanie sportowców różnych dyscyplin. W bieżącym roku szkolnym gościliśmy:

• Dnia 03.03.2014 zapaśnika – Jakuba , absolwenta naszego przedszkola, który ternuje zapasy od wielu lat. Dzieci zobaczyły strój zapaśnika, mogły wziąć udział w „treningu na macie”. Usłyszały, jak wiele radości sprawia zdobycie medalu i stanie na podium. Kuba uczestniczył w „Mistrzostwach Województwa Podlaskiego kadetów w zapasach w stylu wolnych”, na których zdobył srebrny medal. Młody zapaśnik zachęcał wszystkich przedszkolaków do uprawiania sportu, do aktywności ruchowej i do zdrowego odżywiania.
  • Dnia   11.03.2014 gościliśmy pływaka – pana Cezarego , który czynnie uprawia pływanie. Pan Cezary bardzo interesująco opowiadał dzieciom o korzyściach jakie daje uprawianie tej dyscypliny sportu. Po wysłuchaniu relacji „pływaka” z zawodów pływackich – przedszkolaki chciały na basen, a kiedy zobaczyły – płetwy, maski i deski ich zainteresowanie sięgnęło zenitu. Zadawały mnóstwo pytań. Obiecały, że najbliższe wakacje – to nauka pływania. Pokaz okazałej kolekcji medali i pucharów zakończył spotkanie, a nasze maluchy do końca dnia pobytu w przedszkolu próbowały pływać żabką i kraulem – „na sucho”.
  • Dnia 12.03.2014 zaprosiliśmy piłkarza – trenera piłki nożnej – pana Krzysztofa . Jest on trenerem w klubie sportowym Brazilian Soccer Schools w Białymstoku. Trenuje grupę o nazwie Socatots – Piłkarskie Maluszki. Z trenerami pracującymi w tym klubie współpracujemy od ubiegłego roku szkolnego. Gościliśmy ich podczas Festynu Rodzinnego, co zaowocowało udziałem kilkorga przedszkolaków w zajęciach grupy Socatots. Podczas spotkania pan Krzysztof przeprowadził z dziećmi „mini trening piłkarski”. Pokazał, że piłka nożna to świetna gra zarówno dla chłopców, jaki dla dziewczynek. Przedstawił i zaprezentował sprzęt sportowy wykorzystywany podczas zajęć ogólnorozwojowych. Dzieci mogły poskakać na trampolinie, przejść tunelem, pokonać równoważnię oraz piłkarski tor przeszkód. Każde dziecko strzeliło też gola do bramki. Ciekawe spotkanie rozbudziło zainteresowanie „piłką” jako rozwijającą dyscypliną sportu. Rozdanie dzieciom nalepek „Udało się” zakończyło spotkanie i pozostawiło nadzieję, że z piłką zaprzyjaźnią się na długie lata.

2. Ruch to zdrowie -  mój wymarzony weekend z rodziną - konkurs miejski plastyczny

Innym sposobem zachęcania wychowanków do podejmowania aktywności fizycznej jest organizowanie konkursów o zasięgu miejskim pod nazwą „Ruch to zdrowie – mój wymarzony weekend z rodziną”. Nasze przedszkole było inicjatorem tematyki promującej ruch, jako czynnik zdrowia dla całej rodziny. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na konkurs wpływa bardzo dużo prac. W kwietniu 2014 odbędzie się już V edycja tego konkursu. Liczymy na aktywny udział przedszkolaków z naszego miasta i wierzymy, że aktywność ruchowa i zdrowe odżywianie stanie się stylem życia mieszkańców Białegostoku. Warto podkreślić, że czas dzieciństwa to najlepszy okres wyrabiania nawyków zdrowego stylu życia, odkrywania zainteresowań, okres naturalnej potrzeby ruchu, którą należy właściwie ukierunkować. Nauczyciele naszego przedszkola podejmują liczne działania na rzecz aktywności fizycznej wychowanków i ich rodzin, między innymi poprzez formy plastyczne.

3. Udział dzieci w Mini Olimpijce w Szkole Podstawowej Nr 8
Od wielu lat nasi wychowankowie w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 8 uczesniczą w Mini Olimpijce. Uczestnicząc w zawodach sportowych dzieci doskonaliły sprawność ruchową, zdobywając niejednokrotnie medale i puchary.

4. Śpiewaj i tańcz

Od 2011 roku w naszym przedszkolu organizowane są zajęcia muzyczno - ruchowe Śpiewaj i tańcz. Śpiew i taniec wywołuje u dzieci uczucie radości, sprzyjając tym samym odprężeniu i zmniejszeniu napięcia. Dzieci podczas tańca wyzbywają się kompleksów, otwierają się na świat, stają się spontaniczne, odnajdują swoje miejsce w grupie rówiesniczej, uczą sie współpracy oraz wzajemnego zaufania. Poprzez śpiew dziecko uczy się właściwej postawy ciała, regularnego oddechu, poprawnej dykcji, emisji głosu. Zajęcia z tańca przyczyniają się do porawy ogólnej  sprawności ruchowej, oreintacji przestrzennnej. Dziecko uczy się koncentracji, samodyscypliny, wytwałości. Umiejętności zdobyte na zajęciach dzieci prezentują podczas konkursów wokalnych i tanecznych.

5. Inne podejmowane działania

• udział w turnieju tańca towarzystkiego;

• udział w konkursach o tematyce zdrowotnej organizowanych na terenie miasta : "Na zdrowie"

• wycieczka do sklepu rowerowego Olimpic

Wizyta w sklepie była zachętą do aktywnego spędzania czasu - właśnie na rowerze , bo to bardzo przyjemna i rozwijająca forma aktywności fizycznej.